PRAVDA? NEPOVEDENÁ ŠANKAPRAKŠALÁNA

07.04.2023

PRAVDA? MOJE ZPOVĚĎ, ŽE SE ŠANKRAPRAKŠALÁNA NEPOVEDLA

Další z jógového desatera, které jsme na lekcích jógy tento týden probírali, je SATJA - PRAVDA, PRAVDIVOST. Je to opět JAMA, tedy určité nedoporučení, zákaz NELHÁT.

To, jestli lžeme ostatním, většinou moc dobře víme. Čeho si ale nemusíme všimnout, je lhát či nalhávat si něco sám sobě.

Každý rok si dám předvelikonoční půst (beru ho včetně nedělí), tedy mi letos vyšel na 45 dní. Půst ve smyslu, že si odepřu něco, co mám ráda, bez čeho si skoro nedovedu představit, že bych mohla být. Vzhledem k tomu, že jsem vegetariánka, tak odepírání masa pro mě není výzvou.

Letos jsem si vybrala, že nebudu konzumovat sladkosti, pečivo a mouku. Vynechání alkoholu je každoroční samozřejmostí, i když těch oslav narozenin, na kterých vysvětlujete, proč si fakt nepřipijete ani jednou skleničkou, bylo letos celkem dost.

Zvládla jsem to. Posílila jsem si vůli, pročistila tělo i mysl. Hurá.

A abych to nějak slavnostně a výsostně zakončila, naplánovala jsem si, že na Velký Pátek zakončím půst pěkně jógově : ŠANKAPRAKŠALÁNOU (čti jógová očista trávícího traktu slanou vodou).

Techniku zde popisovat nebudu, tu si zajisté můžete najít v odborné literatuře. Co je ale na tom zajímavé, je právě ta vnitřní pravda, kterou jsem "v tom nadšení a rozhodnosti" neposlouchala.

Můj vnitřní hlas, intuice, která mi velmi důrazně připomínala mé nedávné rozhodnutí, kdy jsem asi před třemi lety prohlásila, že na toto už jsem fakt stará a že to dělám naposled a nikdy více.

Tělo si toto rozhodnutí zajisté pamatovalo a po 7. sklenici velmi slané vody, při sedmé sérii cviků, konkrétně po cviku třetím, se rozhodlo, že tato technika fungovat nebude.

Co mi to dalo:

1. vím, jaký mám maximální obsah žaludku (7 sklenic vody, měřené doušky : 42 velmi těžkých polknutí)

2. vím, že když učiním historicky rozhodnutí, tak ho musím nejdříve zrušit nebo změnit a teprve potom můžu udělat o stejné věci rozhodnutí nové

3. vím, že jsem na ŠANKRAPRAKŠALÁNU "stará" :)

4. vím, že moje střeva nechtějí být čištěna slanou vodou

5. vím, že moje tělo na takovou techniku již předem dokáže říct svoji PRAVDU

- kterou však musím slyšet a také ji poslechnout.

Pravdou je, že jsem neposlouchala signály svého těla a následovala hlava nehlava svůj nápad perfektního zakončení půstu. Toto je pravda. A také to, že ne všechny jógové techniky jsou pro mě a mé tělo prospěšné.

A co vy, žijete v pravdě? Vyjadřujete svoji pravdu, žijete ji? To je to, nad čím se tento týden zamýšlíme, meditujeme. Příští týden budeme pokračovat.....těším se na vás na jógových lekcích.